Nowoczesne kabiny prysznicowe są bardzo wygodne, dlatego też są dość poważną alternatywą dla klasycznych wanien. Jest to idealny wybór dla osób, które chcą zaoszczędzić sporo cennego czasu, wody i pieniędzy. Wybór kabiny nie jest jednak prostym zadaniem zwłaszcza, że oferta na rynku jest bardzo szeroka i różnorodna. Dzięki kilku naszym cennym wskazówkom i poradom dowiedzą się Państwo, które modele są godne uwagi i na co zwrócić uwagę, aby aranżacja łazienki nie była tak dużym wyzwaniem.

Rozmiar ma znaczenie
W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę oczywiście na rozmiar kabiny prysznicowej. Dla większości użytkowników najlepszym wyborem będzie standardowa kabina prysznicowa o wymiarach podstawy 90×90. W przypadku bardzo małych łazienek można postawić na modele 80×80 cm. Kabiny tego typu niestety mogą okazać się mało wygodne dla osób puszystych albo dla starszych użytkowników. Dla wielu osób zdecydowanie lepszym wyborem są asymetryczne kabiny o wymiarach 70×90 cm. Jeżeli chodzi o wysokość samego brodzika, to wynosi ona zazwyczaj około 10-15 cm.

Kształt kabiny prysznicowej
Oprócz wymiarów warto zwrócić uwagę także na kształt samej kabiny, który w dużej mierze uzależniony jest od dostępnej przestrzeni do zagospodarowania. W małych łazienkach najlepszym wyborem są narożne kabiny o podstawie kwadratu albo ćwiartki koła. Mało miejsca zajmują także kabiny we wnęce, które są bardzo tanie do skonstruowania, dlatego też tak wiele osób decyduje się na ich zakup. Osoby, które mogą pochwalić się większą łazienką mają zdecydowanie szersze pole manewru. Oprócz kabin przyściennych można postawić na kabiny, które są usytuowane na środku łazienki.

Kabiny natryskowe czy wielofunkcyjne – co wybrać?
Większość producentów ma w swojej ofercie kabiny natryskowe i wielofunkcyjne. Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady, dlatego też warto zapoznać się z nimi. Jeżeli chodzi o kabiny natryskowe, to do wyboru są modele narożne, przyścienne i wolno stojące. Kabiny narożne jak łatwo się domyślić wykorzystują dwie ściany łazienki. Wybrać można kabiny w kształcie wycinka koła, pięciokąta, trójkąta i kwadratu. Kabiny przyścienne stoją tylko przy jednej ścianie i wymagają specjalnych ścianek bocznych. Wolnostojące kabiny wykorzystywane są przede wszystkim w większych łazienkach. Modele tego typu nie dotykają bezpośrednio ścian, a cała konstrukcja tworzy odrębną całość. Aby skorzystać z dobrodziejstwa tego typu kabiny doświadczony fachowiec musi wprowadzić odpowiednie podejście wodne i kanalizacyjne. Po wielofunkcyjne kabiny prysznicowe powinny sięgnąć te osoby, które chcą łazienkę zamienić w domowe SPA. Osoby, które borykają się z bólami pleców na poważnie powinny pomyśleć o kabinach z hydromasażem.