Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na zawarte w powyższym tytule pytanie. Na pierwszy rzut oka, trudno stawiać na „nieładną” aranżację. Dotyczy to nawet łazienki, która nie jest przecież czymś w rodzaju pokoju gościnnego, a nawet dziennego. Niemniej trudno odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki pomysł na lustro będzie z punktu widzenia użytkownika łazienki najlepszy.

Jakie lustro będzie najlepsze?

Łazienka, to dość specyficzna forma pomieszczenia. I choć jej aranżacja powinna być na wskroś funkcjonalna, to jednak warto tu postawić również na bardziej dekoracyjne elementy. Najważniejszą zasadą jest tu konieczność pewnego zbalansowania roli, jaką odgrywa lustro w nowoczesnej łazience. Bądź co bądź – nie jest ono dominującym i najważniejszym elementem wyposażenia. Dlatego nie może ono angażować całej uwagi obserwatora. Od tego są meble łazienkowe, umywalka, prysznic i wanna. W typowo nowoczesnej, łazienkowej aranżacji, lustro powinno mieć wydźwięk neutralny. Brak ram lub ramki szczątkowe to podstawowa cecha modernistycznego wyposażenia wnętrz.

Klasyka – czyli jak zaburzyć modernistyczne podejście do łazienki?

Odwrotnością modernizmu jest klasyka. Dlatego miłośnicy konserwatywnie zaaranżowanych, łazienkowych wnętrz, stawiają przede wszystkim na bogactwo zdobień. Należy jednak pamiętać, że również i ono musi być pod wieloma względami odpowiednio zbalansowane. Złote lub srebrne lustro sprawdzi się tylko w tych wnętrzach, w których dana barwa jest kolorem dominującym. Szczególną rolę odgrywa tu wspomniana barwa złota, która powinna być w miarę równolegle rozmieszczona w całej łazience. Najlepiej, jeśli wchodzi ona w skład stylistyki meblarskiej, gdyż wtedy tworzy wraz z lustrem odpowiednią harmonię.

Czy wielkość ma znaczenie?

Sposób aranżacji łazienki powinien również uwzględniać rozmiar samego lustra. Musi być to przede wszystkim detal dość duży i odpowiednio rozświetlony. Klasyką są już lustra zorientowane w poziomie, których krawędzie są delikatnie frezowane. Tak zaaranżowana całość nie tylko wygląda pięknie, ale też ciekawie przedkłada się na resztę łazienkowej stylizacji. Duże lustra – nawet jeśli nie są bogato zdobione – zawsze prezentują się lepiej. Im większa powierzchnia ściany jest zajęta przez lustro, tym więcej światła i przestrzeni znajduje się w danej łazience.

Jak rozmieścić oświetlenie?

O tym, jak pięknie prezentuje się lustro łazienkowe, decyduje również odpowiednia gra świateł. Najlepiej, jeśli jego naturalne piękno jest podkreślone pięknym oświetleniem halogenowym o punktowym charakterze. Co ważne – zasada ta dotyczy zarówno wnętrz urządzonych w klasycznym scenariuszu, jak i tych bardziej modernistycznych. Tak czy inaczej, aranżacja łazienki bez wprowadzenia do niej światła punktowego i tak raczej nie ma sensu.

Podsumowanie

Jakie cechy decydują o pięknie danego lustra? Najważniejszym z nich pozostaje harmonia z pozostałymi elementami wyposażenia. Owszem, wielu ludzi kuszonych jest perspektywą posiadania przepięknie stylizowanego lustra, ale model wyróżniający się na tle innych rozwiązań, nigdy nie będzie rozwiązaniem optymalnym.